Om oss

EN ALLIANS AV OBEROENDE FONDBOLAG​

Vi är Carnegie Fonder, Carneo Asset Managers, Didner & Gerge, East Capital, Lannebo och Öhman.

Vi är engagerade, långsiktiga kapitalförvaltare med en djup förankring i den svenska sparmarknaden.

 

Vi förvaltar tillsammans ett kapital på över 500 mdkr, varav ca 80 mdkr på premiepensionens fondtorg.

 

Vi anser att fondtorget har tjänat pensionsspararna väl och att de åtgärder som redan vidtagits höjer kvalitén ytterligare.

 

Nästa steg till ett begränsat ”statligt fondurval” riskerar att försämra både upplevelse och leverans till spararna - och att skapa ett nytt politiskt problem.

DG_fonder_CMYK.liggande.png
east-capital-289350b8.png
lannebo.png
ohman_ren.png

Kontakta oss

Adam Gerge

Ordförande, Didner & Gerge

Adam.Gerge@didnergerge.se

Anna Tropp

Kommunikationsansvarig, Carneo Asset Managers

Anna.Tropp@carneoam.com

Christoffer Folkebo

VD, Carneo Asset Managers

Christoffer.folkebo@carneoam.com

Göran Espelund

Ordförande, Lannebo 

Goran.espelund@lannebo.se

Hans Hedström​

VD, Carnegie Fonder

Hans.Hedstrom@carnegiefonder.se

Johan Malm

VD, Öhman

Johan.malm@ohman.se

Peter Elam Håkansson

Grundare, East Capital

Peter.elam-hakansson@eastcapital.com

 

SPARARNA LITAR PÅ OSS

Idag har spararna på fondtorget valt våra fonder 934 100 gånger.

Carnegie & Carneo

har valts 314 000 gånger

Didner & Gerge

har valts 270 000 gånger

Öhman

har valts 168 500 gånger

Lannebo

har valts av 107 500 gånger

East Capital

har valts 74 100 gånger

Fondtorget presenteras av